poniedziałek, 25 czerwca 2012

Bestsellery: Czerwiec 2012

Kiedyś w Gwiezdnym Piracie zamieszczałem takie notowania w każdym numerze - umieszczałem, bo chciałem, ponieważ lubię rankingi - a tych w branży w zasadzie nie ma. A przestałem zamieszczać ponieważ pojawiły się głosy Wyd. Portal robi tubę propagandową z Gwiezdnego Pirata - to, że sporą część numeru w tamtych czasach zajmowały też teksty poświęcone Wolsungowi czy Savege Worlds oczywiście nie miało znaczenia. Nie mniej żałowałem, że muszę z tego zrezygnować. Teraz jestem jak najdalej od jakiegokolwiek wydawnictwa więc wracam, to publikacji rankingu, który wyświetla się w dziale gier fabularnych sklepu internetowego Rebel i mój komentarz pod spodem.
 

Prawdę powiedziawszy tylu gier nie wiedziałem od dawna w zestawieniu, zwykle dominowała Neuroshima i dodatki plus jakiś indias z Portalu, ew. ZC, Wolsung czy SW na zmianę, często wracał też nieśmiertelny Warhammer.

To co ciekawe, to fakt że po długim czasie Wolsung zaliczył wzrost i jeszcze bardziej szokuje mnie obecność Dzikich Pól. Inna sprawa z debiutantem. Fakt, że po tygodniu sprzedaży Charakternik okupuje 9 miejsce może być powodem do radości dla wydawcy, lecz dla mnie byłoby raczej powodem do płaczu. 

Z dziennikarskiego obowiązku podam też jak wygląda to dla zagranicznych systemów. 

7 komentarzy:

 1. Ostatnio na ten temat rozmawiałem z właścicielem pewnego zaściankowego sklepu z grami. Sprzedał w tym roku parę podręczników RPG, w tym Charakternika. W tym roku sprzedał tez jeden egzemplarz Rabatki, która swą popularnością (inne źródło)przebiła D&D. Mój ranking sprzedaży gier może więc wyglądać tak:
  -Charakternik i ex aequo Rabata
  -D&D
  - cała reszta
  Do czasu, dopóty dopóki nie będą podawać ilości sprzedanych podręczników jak Hicks czy Tregenza nie bardzo jest nad czym się rozwodzić. Bo w pewnym momencie dwóch znajomych Darkena kupiło po 2 egz TSOY i był też na liście bestselerów.

  Już bardziej wierzyłbym w BARDa statystyki - przynajmniej więcej sklepów mają.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bard nie ma na stronie takiego rankingu, przynajmniej nie potrafię go znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem jak w Rebelu, ale w Replikatorze dosłownie kilka podręczników i ląduje się w top 3, więc tu pewnie jest z 10, szału nie ma ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Toteż pisze. 10 sprzedanych gier w jednym sklepie stacjonarnym to gra stulecia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sadzac po komciach na rebelu, Charakternika kupily 3 osoby. Zaryzykowalbym stwierdzenie, ze 5-6. Moze gora 10. Co nie swiadczy dobrze ani o rankingu, ani o sprzedazy podrecznikow.

  OdpowiedzUsuń
 6. Konkluzja? (niech będzie że tylko moja)
  Wyniki sprzedaży z Rebela niewiele warte.
  Podobnie jak popularność konkretnego systemu w internecie ma się do popularności danej gry w "realu".

  OdpowiedzUsuń
 7. Charakternika Magią i Mieczem kupiły z tego co mi wiadomo rzeczywiście 3 osoby - jest to gra na tyle droga i kuriozalna zarazem, że jeden podręcznik krąży jako ciekawostka - 2 komenty na Rebelu są od tych, którzy to pożyczyli nie kupili...

  OdpowiedzUsuń