poniedziałek, 16 lipca 2012

Samurajowie na bitewnym polu

Bitwa pod Nagashino rozegrała się 29 kwietnia 1575 roku, trzy lata po śmierci wielkiego Takedy Shingena, zastąpionego przez Takedę Katsuyoriego, blady cień poprzedniego wodza. Katsuyori oblegał zamek Nagashino, gdy z odsieczą przybyły wojska Tokugawy Ieyasu i Ody Nobunagi. 

Prowadzili armię dwakroć liczniejszą, lepszą pod względem uzbrojenia (kilka tysięcy muszkietów) oraz dysponowali czasem na przygotowanie się do bitwy, a mimo to Takeda Katsuyori postanowił zaatakować przybywających z odsieczą. Jego armia została rozgromiona, szarżujące wojska rozstrzelane przez muszkieterów. Wydarzenia te przedstawione zostały w filmie Akira Kurosawy „Kagemusha”

Zapraszam serdecznie do lektury raportu z Bitwy, którą rozegrałem razem z C. Można go przeczytać odwiedzając stronę: http://cadrach.blogspot.com/2012/07/samuraj-bitwa-pod-nagashino.html 

Aby wejść w klimat bitwy można oczywiście obejrzeć wspomniany przez C. film Kurosawy, ja ze swojej strony polecę inną japońską produkcję, która jak się zdaje jest sporej długości serialem. Trzecią część zamieszczam tu na blogu - jako, że to najbardziej mięsna część, już z samą bitwą. Części 1 i 2 opowiadają o przygotowaniach do niej i też warto je obejrzeć - tym bardziej, że to Japończycy pokazują, jak się zachowują na polu bitwy i jak się do siebie zwracają - tego Ci amerykanin, ani angol nie odda.


Samą grę także polecam, ze względu na świetne zasady oraz fakt, że można dzięki nim rozgrywać szybkie bitwy dla potrzeb gier fabularnych typu: Honor & Krew, Kara-tur czy też L5K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz