niedziela, 12 października 2014

Sandbox w kosmosie - Traveller i inne: pomoc do gry

Traveller ma świetne i szybkie narzędzia do tworzenia sektorów na potrzeby kampanii Sandboxowej. Uważam jednak, że przy pierwszym podejściu mogą nieco przytłaczać wynikami. Dobrze więc poradzić się kogoś, kto już doświadczył kreacji podsekotrów w Travellerze. Najlepszym źródłem cennych wskazówek okazał się - jak łatwo się było spodziewać blog Bat in the Attic, gdzie znalazłem proste 15 punktów, które prowadzą do sukcesu podczas tworzenia Sandboxa - dzięki nim nie zabłądzicie. Poniżej przetłumaczona najważniejsza część artykułu - resztę znajdziecie na tu: Bat in the Attick - Jak opracować sandboxa do Travellera


Jak opracować Sandbox do Travellera? 

Wystarczy zastosować poniższą procedurę:
 1. Wykonaj rzuty na dwa podsektory
 2. Wypisz wszystkie planety z wysoką populacją
 3. Napisz krótki akapit na temat każdej z nich, tak aby umieścić je w kontekście tła twojej kampanii (Imperium, Federacja, Wolna przestrzeń itp.)
 4. Znajdź każdą z planet o najwyższym poziomie technologicznym - najwyższe jakie udało ci się wyrzucić.
 5. Wynotuj je - zrób krótką notatkę.
 6. Znajdź wszystkie astroporty klasy A i B.
 7. Wynotuj je - zrób krótką notatkę.
 8. Rzuć okiem na pozostałe planety, wybierz 4 ldo 8 które zwrócą twoją uwagę na siebie.
 9. Wynotuj je - zrób krótką notatkę.
 10. Rzuć okiem na wykonane notatki. Pomyśl i ustal dwa do czterech wątków, którymi można te lokalizacje ze sobą powiązać. 
 11. Dla każdej planety, którą wynotowałeś przygotuj ze 4 "patron encountery" (nie potrafię po ludzku - sorry). Powinny być jednozdaniowe i odnosić się do głównych wątków. 
 12. Przygotuj 6 do 12 spotkań, które mogą być umieszczone w dowolnym miejscy podsektora. Niech będą elastyczne - możesz je powiązać z obskurnym astroportem. 
 13. Przygotuj tabelkę plotek - niech zawiera od 10 do 20 - tak aby silniej zakotwiczyć graczy w tym co im przygotowałeś. 
 14. Przygotuj sobie NPCów posiłkując się tym co dotychczas opracowałeś i przypisz ich do konkretnych elementów świata przedstawionego. 
 15. Spójrz w notatki i zdecyduj gdzie pojawią się ci sami NPCe (np. urzędnik celny, wredny komornik, szef lotnej ekipy ze Skarbówki). Będzie potrzebował od 6 do 12 takich postaci. Zrób im statystyki i zanotuj po jednym zdanie na ich temat.  
Aby zapoznać się z całością tego niedługiego tekstu odwiedź blog Bat in the Attic.

Sam przyznam, że to mi bardzo pomogło - rzeczywiście czułem się trochę przygnieciony tym co oferuje Traveller - ale dzięki tym poradom udało mi się jakoś temat ogarnąć. Szkoda, że zacząłem szukać wskazówek, kiedy byłem w połowie roboty, ale właśnie dlatego zdecydowałem się przetłumaczyć tę procedurkę, bo być może, ktoś na tym skorzysta.

3 komentarze:

 1. Dzięki za fajną notkę. Sam przymierzam się do poprowadzenia swojej pierwszej sesji w Travellerze od Moongoose i ta procedurka bardzo się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzieki, też jadę na tej edycji - miło słyszeć, że komuś pomogło.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bat in the Attic to dobry blog, dzięki za przypomnienie. Może w końcu odważę się poprowadzić tego Travellera, bo póki co odstrasza mnie bardzo masakryczną otwartością i ułudną prostotą.

  OdpowiedzUsuń